Formatyzerko-czopiarka przeznaczona jest do obróbki tworzyw drzewnych w takich przemysłach jak:
* przemysł meblarski
* przemysł płytowy
Podstawowym zadaniem formatyzerko-czopiarki jest przelotowa obróbka formatowa i profilowa elementów z płyt litych, stolarskich i płyt wiórowych surowych lub okleinowanych materiałami naturalnymi i sztucznymi z wyłączeniem laminatów (także oklejonych metodą postformingu) oraz płyt MDF. Formatyzerko-czopiarki pracować mogą jako pojedyncze maszyny w zorganizowanych ogniwach produkcyjnych w mniejszych fabrykach lub przedsiębiorstwach wielozakładowych przerabiających półfabrykaty z drewna i drewnopochodne, gdzie produkcja jest niewysoka i nie istnieje większa rezerwa powierzchni produkcyjnej. W fabrykach o większym przerobie półfabrykatów formatyzerko-czopiarki pracować mogą jako maszyny zespolone tworzące zmechanizowane linie obróbcze.
Obrabiarki pracujące w zmechanizowanej linii można łączyć z innymi specjalnymi maszynami jak np.oklejarki wąskich płaszczyzn, wielowrzecionowe wiertarki przelotowe trzystronne itd. W przypadku pojedynczej pracy formatyzerko-czopiarki element obrabiany będzie dwustronnie np. szerokość z obróbką profilową przy odpowiednim rozstawie łańcuchów posuwowych. Użytkowanie formatyzerko-czopiarki zespolonej w linii wymaga zastosowania dwóch typów maszyn różniących się głównie rozstawem maksymalnym łańcuchów.
Dla połączenia dwóch formatyzerko-czopiarek w linię obróbczą należy stosować przeznaczoną do tego celu obrotnicę.
Opis techniczny
Formatyzerko-czopiarka przeznaczona jest głównie do obróbki elementów z płyt wiórowych i stolarskich. Umożliwia przycinanie elementów na wymiar, wręgowanie proste i skośne, wykonywanie uciosów wraz z wpustem na całej długości elementu, wykonywanie czopów prostych i ściętych na całej długości elementu lub przerywanych oraz profilowanie wąskich płaszczyzn. Formatyzerko-czopiarka posiada dwa podstawowe zespoły obróbcze, z których jeden jest stały a drugi przesuwny w prowadnicach podstawy. Przesuwny zespół posiada napęd indywidualny od silnika elektrycznego.
Obrabiany materiał jest przesuwany względem zespołów obróbczych przy pomocy dwóch par transporterów, z których górne są podnoszone w zależności od grubości materiału. Transporter górny zaopatrzony jest w sprzęgło, dzięki któremu można wyłączyć napęd transportera.
Formatyzerko-czopiarka posiada dwustronny kierunek ruchu transporterów zabierakowych. Wrzeciona robocze mocowane są na zespołach obróbczych. Mocowanie wrzecion obróbczych zapewnia przesuw indywidualny każdego wrzeciona w płaszczyżnie poziomej, pionowej oraz istnieje możliwość obrotu o ±90°.
Dwa wrzeciona obróbcze posiadają doskok, realizowany cylindrem a zapewniający wykonywanie na wąskich płaszczyznach rowków przerywanych. Sterowanie doskokiem odbywa się ze specjalnego programatora zapewniającego wykonywanie rowków w odstępach długości wg założonego programu.